Osmancık Kitabın Adı: Osmancık
Yazarı: Tarık Buğra
Sayfa Sayısı: 356
Yayın Evi: ÖTÜKEN NEŞRİYAT
Yayın Tarihi 11 Ocak 2015 (63. Baskı)
Kitabın Türü: Türk Edebiyatı – MEB 100 Temel Eser
Orijinal Adı ve Dili
ISBN: 9754370799
Fiyatı: 13,30 TL
Bedava al
Çevirmen:
Okuyucu Puanı: Puan:5,71/10 (7 Oy kullanıldı)

Osmancık Roman Özeti

Osman Gazi henüz ufakken bile oldukça hırslı bir çocuktur. Yerinde duramaz, ele avuca sığmaz. Nerede gürültü patırtı orada Osmancık vardır. Büyüdükçe, kılıç kullanmadaki ustalığı arttıkça karşısında rakip görmeye dayanamaz rakibi bırakın kendisine atılan bir bakış bile onu yerinde tutamaz olur. Babası Ertuğrul Bey ise Osmancık’ı sakinleştirmek için onunla konuşur, ona nasihatlar eder fakat bu işe yaramaz. Osmancık’a ettiği nasihatlerin boşa gittiğini gören Ertuğrul Bey ilgisini öteki oğluna verir. Bu durum karşısında zerre kıskançlık duymayan Osmancık aksine bu durum karşısında rahatlamış kendisini kuş gibi özgür hissetmiştir.

Osmancık’ın hayata bakış açısı ta ki Ede Bali ile tanışıncaya kadar böyle gider. Ede Bali işe tanıştıktan sonra her şey değişir. Başlarda Ede Bali’ye karşı gelecek olsa da, babası Ertuğrul Bey bu konuda ona engel olur ve Ede Bali’nin çok önemli birisi olduğunu, kendileri için ışık olduğunu hatırlatır.

Zaman gelir ve Osmancık bir gün Ede Bali’nin kızını görür ve ona aşık olur. Ede Bali’nin kızı Osmancık’a istenir fakat Ede Bali bunu uygun görmez ve kızını Osmancık’a vermez. Bu sonuç Osmancık’ın hayatının amacını değiştirmeye başlar.

Tekkeye gitmeye devam eden Osmancık, bir gün bir rüya görür ve bu rüya onu oldukça etkiler. Osmancık artık kılıcını gelip geçici hırsları için değil soyunun devamlılığını sağlamak için kullanmaktadır. Yaşlanan babası yerine de seçilen Osmancık, Ede Bali’nin onaylamasıyla birlikte Ede Bali’nin kızıyla evlenir.

Osman Gazi, yakınlarındaki yerleri ele geçirir ve Türk beyliklerini buyruk ve rızasıyla birleştirmeye başlar. Sürekli yeni yerler ele geçirilir ve ele geçirilen yerleşim yerlerinde güvenliğin tam olmasına önem verilir. Bu arada Osman Gazi’nin annesi ve babası vefat eder ve Osman Gazi’nin oğlu Orhan dünyaya gelir.

Osman Bey’in amcası Dündar Bey ile sorunu vardır. Dündar Bey Ertuğrul Bey’den sonra Beyliğin kendisine verilmesi gerektiğini düşünür ve Osman Bey’in Beyliğini tanımaz. Bu durum karşısında Osman Bey amcasını ikna etmeye çalışır, ona karşı hürmette kusur etmeyen Osman Bey çok dil döker fakat amcasını ikna edemez. Osman Bey, onu durdurmak zorunda kalır.

Zaman geçmiştir, Orhan Bey büyümüş evlilik çağına gelmiştir. Öyle ki Osman Bey’in ikinci oğlu Alaaddin de at binmeye başlamıştır artık. Orhan Bey Horofira adında bir güzelle severek, aşk ile evlenir. Osman Bey’in isteğiyle kızın adı Nilüfer olur. Osman Bey’in yoldaşları yavaş yavaş vefat etmekte, kendisi de yaşlanmaktadır. Son isteği Bursa’nın fethini görmektedir ve hasta yatağında bu haberi bekler. Sonunda beklediği haberi alan Osman Bey gözlerini yumar…

Romandaki Karakterler ve Özellikleri:

Osman Bey: Hırslarını, dünya nefsini yenmiş. Kendisini soyunun devamlılığına adamış, cesur, yiğit devlet adamı.

Ede Bali: Büyük din adamı. Dürüst ve devletin yol göstericisi.

Malhul Hatun: Osman Bey’in karısı. Ede Bali’nin kızı. İyililik, fedakarlık, annelikte emsal.

Nilüfer: Rum kızı, Orhan Bey ile aşk ile evlenir, İsmi Nilüfer olur ve Müslümanlığı kabul eder.

Ertuğrul Bey: Osman Gazi’nin babası. Devletin biricik mimarı.

Roman yer, zaman, olay, üslup tahlilleri:

Yer: Osmanlı Devleti’nin kuruluş aşamasındaki Söğüt ve Domaniç başlangıçta sürekli olarak oalyın yaşandığı yerlerdir. Daha sonra devletin büyümesiyle yer de genişler.

Zaman: Osman Bey’in hayatı anlatılmaktadır. Osman Bey’in doğumu ve ölümü arasında geçen süre anlatılmaktadır.

Olay: Osman Gazi’nin yaşadığı, verdiği mücadeleler ve bir cihan devletinin kuruluşu anlatılmaktadır.

Dil, üslup: Sade ve akıcı bir dil kullanılmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla