Vaka Sayıları Düşerken Okulların Durumu Ne Olacak?

Admin
Ocak 3, 2021

Vaka sayıları hızla düşerken veli-öğrenci ve öğretmenlerin aklında tek soru var. Okullar ne zaman açılacak? Uzaktan eğitim devam mı edecek,yüz yüze eğitime mi geçilecek ya da karma şekilde (uzaktan+yüzyüze) şeklinde mi olacak? Tüm detayları egitimneferi.com olarak araştırdık.

Okulların açılmasına uzun bir süre var ama vaka sayılarındaki değişim Bilim Kurulunun önüne geldi. Net bir karar verilmese de, yarıyıl tatilinin son haftasına kadar düzenli olarak değerlendirilecek olsa da farklı taslak kararlar duruma göre uygulanacak. ilk taslak karar vaka sayılarının bu şekliyle düşmeye devam etmesi durumunda hafta sonu yasakları ve hafta içi 21.00 den sonra sokağa çıkma yasağı devam edecek ve sayı ciddi oranda gerilerse okullar aşamalı olarak açılacak.

ilk önce ilkokul ve sınava girecek sınıflar(8-12) sonrasında (5-9) sınıflar ve 3 hafta aradan sonra tamamının açılması düşünülüyor ama burada dikkat edilmesi gereken husus okullar tamamen açıldığında bile tüm derslerin eski haliyle okulda olması düşünülmüyor. Uzaktan yapılabilecek,yüz yüze olması ciddi bir zaafiyet yaratmayacak dersler ve seçmeli dersler yine uzaktan olarak devam edecek.

Aşı hareketliliğinin başlamasıyla günlük bir miyonun üzerinde bir aşılama olacağı ama bunun sosyal hayata etkisinin olabilmesi için en az yüzde 60 civarında bir aşılamanın olması gerektiği üzerinde duruluyor. Yani aşı okulların açılması için önemli ama yeterli olması için aylar sürecek bir aşılama zamanına ihtiyaç olacağı düşünülüyor.

Aşı sıralamasında ikinci aşamada öğretmenlerin gönüllülük esasına göre aşılanacağı bunun okulların açılmasında önemli bir etki yaratacağı düşünülürken, öğrencilerde görülecek ciddi artışta ilk önce okul bazında yine önüne geçilemezse şehir bazında tekrar kapanmalar olacak.

ikinci olasılık olursa yani yeterli düzeyde düşüş olmazsa o zaman sistem olduğu gibi devam edecek, sayıların nispeten azaldığı dönemde sınav yapılmaya çalışılacak; sınav yapılamazsa tüm öğrenciler geçmiş olarak kabul edilecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KPSS
06 KASIM 2022
Araç çubuğuna atla