Öğrenciler Öğretmenlerine Not Verecek!!!

Admin
Ekim 27, 2017

Öğrenci, veli ve meslektaşların öğretmene not verdiği performans sistemi İstanbul, Ankara dahil 12 kentte başlıyor. Eğitimciler ise performans kriterlerine göre öğretmenin notlanmasına karşı tepkili.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ( MEB) geçen haziran ayında yayımlanan Öğretmen Strateji Belgesi’nde de yer alan, öğrenci, veli, meslektaş, yöneticinin öğretmene not vermesinden oluşacak performans sistemi,12 ilde pilot olarak uygulanmaya başlıyor.

MEB, 12 ilin valiliğine gönderdiği yazıda pilot uygulamanın  Ankara,  Antalya,  Balıkesir,  Erzurum,  Eskişehir,  İstanbul,  İzmir,  Kayseri,  Malatya,  Mardin,  Samsun ve  Trabzon’da yaşama geçeceğini duyurdu.

Öğretmenler için performans değerlendirme sisteminin oluşturulması ve 4 yılda bir “yeterlilikler” sınavına alınmasının öngörüldüğü belgeye göre, 2 uygulama da 2018 sonuna kadar hayata geçecek. İşte bunlardan öğretmene performans sistemi hayata geçiyor.

ÖĞRETMEN; GELİŞİMİ VE MESLEKİ YETERLİLİĞİ AÇISINDAN PUANLANACAK!

Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın haberine göre bu sistemde öğretmen, gelişimi ve mesleki yeterliliği açısından puanlanacak.

Okul müdürü, meslektaş, öğrenci ve veli öğretmene “not” verecek. Bu sonuçlar da öğretmenin kariyer basamaklarında, terfi, hizmet puanının hesaplanmasında, yurtdışı görevlendirme gibi alanlarda kriter olarak kullanılacak.

EĞİTİMCİLER ”PERFORMANS KRİTERİNE GÖRE NOTLANMASINA” TEPKİLİ…

Eğitimciler ise performans kriterlerine göre öğretmenin notlanmasına tepkili.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şöyle şu ifadelere yer verdi:

“Bu kaosun ayak sesleri.  Pilot uygulama genişlerse ‘Meslektaşıma Performans Notu Vermiyorum’ ya da ‘Meslektaşımın Performansı 100’dür’ eylemi yaparız.” Eğitim-Sen de bakanlığın her başarısızlığın sorumlusu olarak öğretmeni gördüğünü belirterek, “Sorun öğretmende değil, yanlış eğitim politikalarında. Öğretmeni notlamak okullarda huzursuzluk getirecek”

ismail koncuk ile ilgili görsel sonucu

ÖĞRETMENDE HANGİ YETERLİLİKLERE BAKILACAK?

Öğretmende dikkate alınacak bazı yeterlilikler şu şekilde:

“Öğrencilere değer verme, anlama ve saygı gösterme, başaracağına inanma, öğrencinin ilgi ve ihtiyaçları ile kişisel gelişim özelliklerini bilme, öğrenciye rehberlik yapma, ulusal ve evrensel değerlere önem verme, öz değerlendirme yapabilme, kişisel gelişimini sağlama, okulun geliştirilmesine katkı yapma, dersi planlama ve materyal hazırlama, öğrenme ortamı oluşturma, ders dışı etkinlikler, zaman yönetimi, okul-aile- toplum ilişkileri.”

öğretmen

 

kaynak:haber:7

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla