2023 Ocak Ayı Asgari Ücret Ne Kadar Olacak

Admin
Ekim 25, 2022

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, asgari ücrete ilişkin “Aralık ayında enflasyonun tahribatını ortadan kaldıracak bir düzenleme yapacağız” dedi.

Asgari ücretin belirlenmesine zamanı henüz gelmemiş olmasına rağmen şu an herkesin aklında aynı soru var “Asgari ücret ne kadar olacak?” bu konu yalnızca asgari ücretlilerin aklındaki soru değil, asgari ücretin etkileyeceği her kesimin aklında beliren en önemli soru haline gelmiş durumda.

Asgari üçretle ilgili hükümet kanalından gelen güçlü iyileştirme açıklamaları ve seçimin yaklaşıyor olması herkeste beklentileri ciddi şekilde yükseltti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı bir televizyon programında asgari ücret hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati:

“2002 yılından bugüne kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi. Bu yıl da enflasyon hedefimiz bu kadar değildi. Memur maaşları zaten 6 ayda bir güncelleniyor. Asgari ücretteki artış gelecek yılın enflasyon hedeflerine göre belirleniyor. Bu yıl enflasyon, hedeflerimizin üzerinde çıktığı için Temmuz ayında tekrar güncellemeye gittik. Şimdiye kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi ve bu yıl da aynı şekilde bir artış olacak. Asgari ücretteki artış enflasyonun üzerinde olacak.” ifadelerini kullandı.

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Asgari ücretle alakalı daha önceden birçok kişi açıklama yaptı ama asgari ücretin belirlenmesiyle alakalı geçen sene yılda 1 defa artacak denildi. Bu seneye özel olarak enflasyon iki haneli olduğu için temmuz ayında yeni bir güncelleme yapıldı. Geçen sene 2021 sonunda yani 1 Ocak 2022 itibarıyla uygulanacak asgari ücret enflasyon yüzde 34 iken yüzde 50 arttı.

Bu sene başında enflasyon daha düşük olmasına rağmen içinde bulunduğumuz dönemde enflasyonun daha fazla artacağı sebebiyle yüzde 50’lik bir asgari ücret artışı yapıldı.

‘6 AYLIK ENFLASYONA GÖRE YÜZDE 12.35 DAHA AZ ARTIŞ YAPILDI’

Yani 16 puanlık fazladan bir artış yapıldı. Temmuz ayına geldiğimizde asgari ücret tekrar tespit edildi. Memurlar ve emekliler enflasyon seviyesinde bir maaş farkı alıyor. Ama Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandığında enflasyon oranı yüzde 42.35 iken yüzde 30’luk bir artış yaptı. Yani 6 aylık enflasyona göre yüzde 12.35 daha az zam yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında bunun bir ara zam olduğunu asıl zammın 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla yapılacağını söylemişti.

‘ASGARİ ÜCRETLİNİN ALMADIĞI YÜZDE 22’LİK ZAM FARKI VAR’

Günümüze gelecek olursak temmuz, ağustos ve eylül zamları aylık bazda belirlendi ve toplamı 6.09 oldu. Ama aralık ayından 9. ayın sonuna kadarki enflasyon yüzde 52 olarak çıktı. Yani asgari ücretlilerin aslında almadığı yüzde 22’lik bir zam farkı var.

Sene sonuna gelecek olursak Merkez Bankası’nın anketi yüzde 65. Serbest olarak kredi derecelendirme kuruluşu ve anketörlerin yaptığı enflasyon tahmini ise yüzde 80’ler civarı olacağı yönündedir.

‘ASGARİ ÜCRETLİYE EN AZ YÜZDE 40 ZAM YAPILMASI GEREKECEK’

Her ne kadar TÜİK’in enflasyonu yüzde 70 ile 65 arasında gelecek olsa da enflasyon aslında sene sonu itibarıyla yüzde 80’ler civarında olacak. Buradan yola çıkacak olursak tüm bu değerlendirmelerle beraber asgari ücretlilerin önceden almadığı enflasyon farkı var. Bu farkın önceki ay enflasyonu olduğu göz önünde bulunulduğunda asgari ücretliye en az yüzde 40’lık zam yapılması gerekecek. Bu da 7 bin 700 civarına geliyor.

‘PSİKOLOJİK SINIR OLAN 8 BİN TL’Yİ GÖRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM’

Eğer yüzde 45 zam yapılırsa 7 bin 975 TL yapıyor ki psikolojik sınır olan 8 bin TL’yi ben göreceğini düşünüyorum. Yapılan hesap ortada ondan dolayı bu rakamlar enflasyon verileri baz alınarak ortaya çıkıyor. Kaldı ki benim gibi yeminli bir mali müşavir olan AK Parti’nin Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz yapmış olduğu açıklamada asgari ücretin 7 bin 500’ler civarında olacağından bahsetmişti.

Enflason üzerinde bir artış ifadesi ve farklı yetkililerin açıkladı güçlü artış ve iktidara yakın gazetecilerin şu miktarlar konuşuluyor diyerek verdikleri ciddi rakamlar insanlarda bir heyecan dalgası oluşturdu. Enflasyonun ciddi şekilde çıktığı, insanların alım gücünün zayıfladığı bir dönemde bu açıklamalar umudu yükseltti ama asgari ücretin yükselmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var.

kaynak: Haber 7

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla