25 Ülke Hakkında İlginizi Çekecek 25 İlginç Bilgi

Admin
Eylül 3, 2020

Hapishanelerinde en çok insanın bulunduğu ülkeden, yollarını mercan ile kaplayanlara, en şişman ülkeden nüfus en genç ülkeye kadar 25 ülke hakkında 25 ilginç bilgi.Kaynak: http://list25.com/25-things-you-wouldnt-…

1. En çok zaman diliminde toprağı bulunan ülke – Fransa

En çok zaman diliminde toprağı bulunan ülke - Fransa
Eğer sahip olduğu tüm toprakları göz önünde bulundurursanız, en fazla zaman diliminde toprağı olan ülke Fransa’dır, 12 zaman dilimini kapsamaktadır. Ardından gelen ABD 11, Rusya ise 9 zaman dilimini kapsamaktadır.

2. Suların altında kalması en olası ülke – Maldivler

Suların altında kalması en olası ülke - Maldivler
Küresel ısınma sonucunda suların yükselmesi sebebiyle en çok korkuya kapılması gereken ülke hiç şüphesiz ki Maldivler. Deniz seviyesinden sadece 1.8 metre yüksekte olmasından dolayı Maldiv halkı dünya üzerindeki en alçakta yerleşim kurmuş halk.

3. En şişman nüfus – Nauru

En şişman nüfus - Nauru
Nüfusunun %95’inin aşırı kilolu olması sebebiyle, küçük bir ada ülkesi olan Nauru dünyanın açık ara en şişman ülkesi. Obezitenin sebebi ülkede bulunan herhangi bir şey değil, bizzat Batı’nın fast food yiyecek kültürünün ülkeye hızlı bir giriş yapması.

4. Mercan kaplama yollar – Guam

Mercan kaplama yollar - Guam
Guam’da doğal kum yerine mercan bulunduğu için, ada insanı yollarını dışarıdan kum ithal ederek yapmak yerine mercan + yağ karşımından elde ettikleri bir asfalt ile kaplamaktadır.

5. Adam başı 350 koyun – Falkland Adaları (BK)

Adam başı 350 koyun - Falkland Adaları (BK)
Ada üzerinde yaşayan 3.000 kişiye karşılık adada yaklaşık yarım milyon koyun bulunmaktadır. Adanın en büyük ticaret metasının yün olduğunu sanırız söylemeye gerek yok.

6. Dünyanın en eski egemen devleti – Mısır

Dünyanın en eski egemen devleti - Mısır
Egemen devlet tanımınıza göre değişiklik göstermekle birlikte, eğer egemen devlet tanımının ilk anlamını baz alırsanız Mısır M.Ö. 3100 yılında elde ettiği egemenliği ile dünya üzerindeki ilk egemen devlettir.

7. Üzerinde en çok göl bulunan ülke – Kanada

Üzerinde en çok göl bulunan ülke - Kanada
3 milyonun üzerindeki göl Kanada’nın %9’unu kaplamaktadır ve dünya üzerinde bulunan tüm göllerin %60’ından fazlası Kanada sınırları içerisinde yer almaktadır.

8. Komşuya oturmaya gitme ihtimalinizin en düşük olduğu ülke – Moğolistan

Komşuya oturmaya gitme ihtimalinizin en düşük olduğu ülke - Moğolistan
1,5 kilometre kareye 4 kişi düşen Moğolistan dünya üzerinde insan yoğunluğunun en düşük olduğu ülkedir. Daha iyi anlayabilmek için bunu insan yoğunluğunun en yüksek olduğu Hong Kong’un Mong Kok bölgesi ile karşılaştıralım: burada 1.5 kilometre kareye düşen kişi sayısı 340.000.

9. En fazla tanka sahip ülke – Rusya

En fazla tanka sahip ülke - Rusya
Rusya dünya üzerinde ordusunda en çok tank bulunan ülkedir; 21.000. Ancak bunlarda çoğunun teknolojisi eskimiştir 16.000 tank bulunduran ABD çok daha gelişmiş teknolojisi ile Rusya’yı geride bırakmıştır.

10. Üzerinde hiç nehir bulunmayan ülke – Suudi Arabistan

Üzerinde hiç nehir bulunmayan ülke - Suudi Arabistan
Kulağa enteresan geli,yor değil mi? Suudi Arabistan gibi geniş toprakları olan bir ülkede herhangi bir şekilde akar su bulmak olası değildir. İçme suyu deniz suyunun arıtılmasından ve yer altı kaynaklarından temin edilmektedir.

11. En genç nüfus – Nijer

En genç nüfus - Nijer
Genellikle dünyanın en genç ülkesi yaşı 15’in altında olan nüfus hesaplanarak belirlenir. Günümüzde bu unvanı Nijer elinde bulundurmaktadır. Neredeyse nüfusun yarısı ergenlik dönemindedir (%49).

12. En çok çeşitliliği bir arada barındıran ülke – Hindistan

En çok çeşitliliği bir arada barındıran ülke - Hindistan
Hemen hemen her kategoride, kültürel, ekonomik, iklimsel, ırksal, dilsel, etnik ve dinsel, Hindistan dünya üzerinde en çok çeşitliliği barındıran ya birinci ya da ikinci ülkedir.

13. En hızlı azalan ulus – Ukrayna

En hızlı azalan ulus - Ukrayna
Nüfustaki yıllık doğal azalma %0,8 olan Ukrayna’nın bugün ile 2050 arasında nüfusunun %30 azalması beklenmektedir.

14. En çok vatandaşı yurt dışında yaşayan ülke – Malta

En çok vatandaşı yurt dışında yaşayan ülke - Malta
Yaşanan sert ekonomik krizlere yüksek doğum oranının da eşlik etmesi neticesinde Malta ciddi boyutta göç vermiştir. Bu sebeple bugün çok sayıda Maltalı hayatını ülkesinin dışında sürdürmektedir.

15. New York’taki Cenral Park’tan daha küçük ülke – Monaco

New York'taki Cenral Park'tan daha küçük ülke - Monaco
Her ne kadar Vatikan, Monaco’dan daha küçük olsa da, Monaco gibi üzerinde kalıcı oturma iznine sahip kimse olmadığı için Monaco kalıcı oturma iznine sahip kişilerin yaşadığı en küçük ülkedir…Central Park’tan bile küçük.

16. Neredeyse tamamı balta girmemiş ormanlarla kaplı ülke – Surinam

Neredeyse tamamı balta girmemiş ormanlarla kaplı ülke - Surinam
Topraklarının %91’i balta girmemiş ormanlarla kaplı Surinam’ın yarım milyonluk nüfusu ülkenin sahil kesimlerinde yaşamaktadır. Nüfusun sadece %5’i, çoğunlukla yerliler, iç bölgelerde yaşamlarını sürdürmektedir.

17. Neredeyse hiç ağaç bulunmayan ülke – Haiti

Neredeyse hiç ağaç bulunmayan ülke - Haiti
Surinam’ın aksine, skalanın öteki ucunda Haiti bulunur. Ormanlarını öylesine hunharca yok etmişlerdir ki uydu görüntülerine baktığınızda Dominik Cumhuriyeti ile arasındaki sınırı çok rahat ayırt edebilirsiniz.  Haiti’nin soldaki ülke olduğunu söylemeye sanırız gerek yok.

18. Hiç çiftlik bulunmayan en büyük ülke – Singapur

Hiç çiftlik bulunmayan en büyük ülke - Singapur
Her ne kadar dünya üzerinde ekonomik olarak bir anlam ifade eden tarım faaliyeti yürütmeyen küçük uluslar olsa da (mesela Vatikan) Singapur bu şehir ülkelerin en büyüğüdür.

19. En çok dilin konuşulduğu – Papua Yeni Gine

En çok dilin konuşulduğu - Papua Yeni Gine
İngilizce resmi dil olsa dahi, nüfusun sadece %1-2’si İngilizce konuşmaktadır. Dünyada en çok dilin konuşulduğu ülke olan Papua Yeni Gine’de 820’nin üzerinde dil konuşulmaktadır ki bu dünyadaki toplam dillerin %12’sidir.

20. En eğitimli insanlar – Kanada

En eğitimli insanlar - Kanada
Nüfusun %50’si orta eğitimin ilerisinde eğitim alan Kanada açık ara dünyanın en eğitimli ülkesidir. Ardından %45 ile İsrail %44 ile Japonya gelmektedir.

21. Çöl Ülkesi – Libya

Çöl Ülkesi - Libya
Ülkenin %99’u çölle kaplı olan Libya dünyanın en kurak yerlerinden biridir öyle ki ülkeni bazı bölgelerine on yıllardır tek damla yağmur düşmemiştir.

22. Barışa hasret ülke – Somali

Barışa hasret ülke - Somali
Her ne kadar son üç yıldır bu unvanı Irak ele geçirmiş olsa da, Global Barış İndeksine göre Somali bu unvanı kolay bırakacak gibi görünmüyor.

23. Dünyanın akciğeri olan ülke – Rusya

Dünyanın akciğeri olan ülke - Rusya
Dünyadaki ormanların yaklaşık %25’i Sibirya’da bulunur ki bu alan ABD’den daha büyüktür. Bu ormanlar Rusya’yı dünyanın en büyük oksijen üretim merkezi haline getirmektedir.

24. Dünyanın en büyük afyon üreticisi – Afganistan

Dünyanın en büyük afyon üreticisi - Afganistan
Dünyadaki afyon üretiminin %95’i bu ülkede olmaktadır. Amerika’nın 10 yıldır bu ülkede konuşlanıyor olması bile bu üretimi azaltamamıştır.

25. Parmaklıkların arkasında en fazla sayıda insan bulunan ülke – ABD

Parmaklıkların arkasında en fazla sayıda insan bulunan ülke - ABD
Konu insanlarını hapsetmeye gelince, Amerika Birleşik Devletleri bu konuda birinciliği kimseye bırakmıyor. parmaklıklar arkasında bulunan 2.2 milyon kişi, dünya nüfusunun yaklaşık %0,4’ünü temsil etse de, dünyada hapishanelerde yatan toplam insan sayısının %25’ine denk gelmektedir. 1.5 milyon insan ile Çin ikinci sırayı alırken onları 870.000 kişi ile Rusya izlemektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla