Açık uçlu sorular fark yaratacak: LYS’ye Girecekler Bu Yazıyı Okusun

Admin
Haziran 6, 2017

Üniversiteli olmanın ikinci adımı Lisans Yerleştirme Sınavları için son hafta telaşı yaşanırken bu yıl sınavda ilk kez açık uçlu sorular da yer alacak. Açık uçlu soruların önemine dikkat çeken eğitimciler, adayların doğru bir yanıtla bile sınavda fark yaratabileceğini vurguluyor.

 

ÜNİVERSİTE maratonunun ikinci adımı Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), 10-11 ve 17-18 Haziran’da yapılacak. Öğrenciler son hafta telaşını yaşarken, bu yıl LYS’de bazı yeniliklerle de karşılaşacaklar. Sınavda ilk defa açık uçlu sorular da yer alacak. Her LYS’de üç soru açık uçlu olacak. Uzmanlar, yanlışların doğruları götürmeyeceğini ve tıp gibi yüksek başarı puanlarıyla öğrenci alan programlara girmek isteyenlerin bu soruları mutlaka yanıtlaması gerektiğini söylüyor. Bir soruyla bile yüzlerce kişinin geride kalabileceğini dile getiren eğitimciler, açık uçlu soruların göz ardı edilmemesi gerektiğini ve doğru cevaplayanların fark yaratabileceğini vurguluyor. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Gelbal, bu tip sorularda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:
m Bu tarz sorular üst düzey diye tanımlanabilecek uygulama, analiz, sentez ve değerlendirme gibi özellikleri ölçüyor. Bu nedenle eleyici güçleri yüksek olabilir. Sayıları az ve zor gözüyle bakarak asla açık uçlu soruları atlamayın.

ELEYİCİ OLABİLİR

Kodlama yöntemiyle cevap verilecek. Doğru kodladığınıza emin olun. Harfleri yanlış ya da eksik yazarsanız, puan alamazsınız.

Soruyu hızlı okuyup, hemen karar vermeyin. Çeldirici şıklar olmasa da soruda kullanılan ifadeleri iyi anlayın ve tam olarak neyin cevabının beklendiği konusunda emin olun.

Sözel içerikli soruların daha iyi cevaplanabilmesi için anlama ve yazmayı kolaylaştıracak, kelime dağarcığını artıracak olan okumayı bol bol yapmakta fayda var. Sayısal içerikli sorular için de çok sayıda problem çözmek yararlı olacak.

Açık uçlu sorular fark yaratacak

ÖRNEK SORULAR

Konusu bir paşanın oğlu ile bir cariyenin aşk macerası olan eser, bir zamanlar artık kapanmak üzere olan bir devrin cariyeli, köleli büyük konak hayatının Türk romanındaki en başarılı örneğidir. Sırf cariye olduğu için konak sahibinin oğlu ile evlenemeyen Dilber’in hayatı anlatılır bu romanda. Bu parçada sözü edilen eserin adı nedir? (Cevap: Sergüzeşt)

III. Selim döneminde yapılan yeniliklerde daha çok hangi devlet örnek alınmıştır? (Cevap: Fransa)

Hava olaylarının büyük bir bölümünün gerçekleştiği ve atmosferin en alt katını oluşturan katmanın adı nedir? (Cevap: Troposfer)

BUNLARI UNUTMAYIN

LYS’de açık uçlu sorular dışında başka değişiklikler de var. ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda iptal edilen sorular artık değerlendirme dışı bırakılacak ve eskisi gibi tüm adaylar tarafından doğru cevaplanmış kabul edilmeyecek. Ayrıca LYS-1’de matematik ve geometri soruları aynı test içinde toplandı. Daha önce hukuk, tıp, mühendislik ve mimarlığa getirilen başarı sırası barajı, eğitim fakültelerinde de olacak. Öğretmenlik programlarının tamamı ve ilahiyat programı LYS puanına göre öğrenci alacak.

Açıköğretim fakültelerindeki lisans programlarına artık LYS ile girilecek. Ayrıca mesleki ve teknik liselerden mezun öğrenciler, meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş yapamayacak. Onun yerine ek puan geldi. ‘Ek puan’ katsayısı ise 0.06 olarak belirlendi.

AÇIK UÇLU SORULARIN DAĞILIMI

LYS-1 (Matematik): Matematik testi (3)

LYS-2 (Fen Bilimleri): Fizik (1), Kimya (1), Biyoloji (1)

LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): Coğrafya (1), Türk Dili ve Edebiyatı (2)

LYS-4 (Sosyal Bilimler): Tarih (1), Coğrafya (1) ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (1)

LYS-5 (Yabancı Dil): Yabancı Dil (3)

Açık uçlu sorular fark yaratacak

“15 DAKİKA” KURALINA DİKKAT

ÖSYM’nin bu yıl uygulamaya başladığı ‘15 dakika kuralı’na dikkat edin. Buna göre sınav başlamadan 15 dakika önce sınav salonlarına alma işlemi sona eriyor. Bir dakika nedeniyle YGS’de onlarca aday binalara alınmadı. 10.00’da başlayan sınavlar için 09.45’ten, 14.30’da başlayanlar içinse 14.15’ten önce sınav binanızda olun.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla