Açlıktan ölen annesini uyandırmaya çalışan çocuk, buna yürek dayanmaz!!!

Admin
Mayıs 28, 2020
ek ders

Hindistan da açlıktan ölen annesini çekiştiren, onu uyandırmaya çalışan çocuğun görüntüleri yürek Burktu. Kast sistemi olan ülkede fakir doğan herkes fakir olarak ölmek zorunda. Bir üst seviyedeki biriyle evlenmek ya da arkadaş olmak yasak. İnsanlığın olmadı ülkede bir çocuğun feryadı : videoyu izlemek için tıkla.

Hindistan’da bir göçmen işçi kadının açlık, susuzluk ve aşırı sıcaklar nedeniyle Muzafferpur kentindeki tren istasyonunda hayatını kaybetmesi ve bundan habersiz iki yaşındaki küçük çocuğun da annesini uyandırmaya çalışırken çekilen trajik görüntüsü izleyenleri hem yasa boğdu hem de hükümete yönelik tepkilere neden oldu.

Ancak kırsal kesimden gelen yüz binlerce göçmen işçi, hayatın durma noktasına gelmesi nedeniyle evlerine dönmek için haftalardır yollarda.

Zira toplu taşıma araçları hükümetin talimatıyla hizmet dışı. Zaman zaman kamyonlar ve sınırlı sayıda tren seferleri düzenlendi. Şanslı olan az sayıdaki yolcu trende yer bulabildi.

TRENDE YER BULAMAYAN YÜZ BİNLERCE İŞÇİ YÜRÜYEREK EVLERİNE ULAŞMAYA ÇALIŞIYOR.

Hindistan genelinde viral olan videoda, Bihar eyaletine bağlı Muzafferpur kentindeki tren istasyonunda iki yaşındaki bir çocuk, açlık nedeniyle hayatını kaybeden annesini uyandırmaya çalışıyor.

Annesinin cansız bedeninin üzerindeki örtüyü çeken çocuk, birkaç adım atıyor ve tekrar tekrar annesini uyandırmaya çalışıyor.

Yerel medyada yer alan haberlere göre hayatını kaybeden Arbina Hatun isimli anne 23 yaşındaydı.

Oğluyla beraber Gucarat eyaletinin Ahmedabad kentinden hareketle Kaithar kentindeki kız kardeşine gidiyordu.

Hindistan basını ve insan hakları aktivistleri, Başbakan Narendra Modi hükümete sert tepki gösterdi ve göçmen işçileri ‘ölüme terk etmekle’ suçladı.

Hükümetse kadının zaten hasta olduğunu ve bir rahatsızlığı nedeniyle öldüğünü öne sürdü.

Ancak medya, göçmen işçilerin çoğunun su alacak paralarının dahi bulunmadığını aktarıyor.

Ayrıca Hint yöneticiler, göçmen işçilere gerekli imkanları sağlamamakla eleştiriyor.

Hindistan’da ‘kaderine terk edilen’ göçmen işçilerin yürüyerek gerçekleştirdikleri binlerce kilometrelik yolculuklar sırasında şu ana kadar 9 kişi yaşamını yitirdi.

YÜZLERCE KİLOMETRE YOL YÜRÜDÜLER

YÜZLERCE KİLOMETRE UZAKTAKİ KÖYLERİNE DÖNMEYE ÇALIŞAN HİNDİSTANLI İŞÇİLER GÜNLERDİR AÇ SUSUZ YÜRÜYOR

Birçoğu aç ve susuz. Günlerdir yemek yiyemediler. Sadece su ve bisküvi ile hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Yüzlerce kilometre yol yürüdüler..

Ailelerin arasında yaşlılar, kadınlar ve çocuklar da bulunuyor.

Günlerdir yollardalar.

Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilen Hindistan’daki göçmen işçilerin köylerine dönmeye çalışmasından bahsediyoruz.

AP
Hindistan hükümetinin sokağa çıkma yasağı ilan etmesinin ardından büyük şehirlerde çalışan işçiler, yürüyerek köylerine dönmeye çalışıyor. Günlerdir yollardalarAPAltaf Qadri

Bazılarının ayaklarında sadece parmak arası terlik var.

AP
Hindistan’da hükümetin sokağa çıkma yasağı ilan etmesinin ardından işçiler köylerine dönmeye çalışıyorAP

Kimileri çantalarını başlarında taşıyor.

Ebeveynler ise çocuklarını omuzlarına almış durumda.

AP
Hindistan hükümetinin sokağa çıkma yasağının ardından büyük şehirlerde yaşayan köylüler, yüzlerce kilometre yol yürüyüp evlerine dönmeye çalışıyor. Çocukları da omuzlarında..APRajanish Kakade

Hindistan’da 25 Mart’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından ulaşım askıya alındı, iş yerleri kepenk kapattı ve üretim durdu.

Hal böyle oldunca büyük şehirlerde çalışan işçiler ise köylerine dönmek için yola koyuldu.

AP
Hindistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından işçiler, köylerine dönmeye çalışıyor. Ancak tüm ulaşım araçlarının yasaklandığı ülkede yürümeden başka çare kalmadıAPAjit Solanki

Ancak bu durum beraberinde koronavirüsün kırsal kesime yayılması ihtimalini de getirdi.

‘1947’DEN BU YANA YAŞANAN EN BÜYÜK TRAJEDİ’

Hindistan’da bu denli büyük insan seli, İngiliz sömürge döneminin sona ermesinin ardından, 1947’de Müslümanların Pakistan’a Hinduların da Hindistan’a doğru yürüdüğü ayrılık sürecinde yaşanmıştı.

Yeni Delhi hükümeti 25 Mart’ta koronavirüsle mücadele kapsamında 21 günlük karantina sürecini başlattı.

1,3 milyar insanın yaşadığı dünyanın nüfus bakımından en kalabalık ikinci ülkesindeki uygulanan sokağa çıkma yasağından sadece marketler ve eczaneler hariç tutuldu. Ayrıca hükümet, sokağa çıkma yasağını, sadece 4 saat önceden vatandaşlara haber verdi.

Dünyanın en büyük karantinasına sahne olan Hindistan’daki işgücü, insani bir krize dönüştü.

BÜYÜK ŞEHİRLERE GÖÇ EDEN İŞÇİLER, GENELLİKLE GETTOLARDA YAŞIYOR.

Günlük kazançları kesilen ve herhangi bir birikimleri de bulunmayan işçiler, marketlerden alışveriş yapabilecek maddi güce sahip değiller.

Hayatta kalmak için zor da olsa köylerine dönmeleri gerekiyor.

AP
Günlük kazançları kesilen ve herhangi bir birikimleri de bulunmayan Hindistanlı işçiler, marketlerden alışveriş yapabilecek maddi güce sahip değillerAPAltaf Qadri

Ülkede tren hizmetleri askıya alındı, taksiler işçilerin ödeyebileceği meblağların çok üstünde bir ücret talep ediyor ve Yeni Delhi’ye getirilen otobüslerde de kendilerine yer bulamadılar.

AP
Hindistanlı yöneticilerin sağladığı sınırlı sayıda otobüslerde kendilerine yer bulamayan yüz binlerce işçi, günlerdir yollardaAP

İşçilerin yapabileceği tek şey yürümekti. Onlar da bu yolu seçti.

Hindistan hükümeti, üst mahkemeye verdiği izahatta 500 ile 600 bin göçmen işçinin şehirlerden köylerine doğru yürüdüğünü bildirdi.

Yollarda dayanamayıp ölenler, trafik kazaları ve polis şiddeti..

Kriz derinleştikçe yetkililer, işçiler için ulaşım, barınma ve gıda yardımı yapmaya çalıştı.

Zaman zaman otobüs ve kamyonlar ayarlandı.

Ancak çok geç kalınmıştı.

Zor şartlarda yüzlerce kilometre yürümeye çalışanlardan bazıları çetin şartlara dayanamayarak hayatını yolda kaybetti, kimileri ise trafik kazalarında yaşamını yitirdi.

Bazıları ise eyalet sınırlarındaki polisler tarafından feci şekilde dövüldü.

Polis, ‘kalabalıkları düzene sokmak isterken güç kullanıldığı’ sözleriyle kendini savundu.

Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Hindistan’da koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından işçiler, yüzlerce kilometre uzaktaki köylerine dönmeye çalışıyorCopyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.Altaf Qadri

Ülkenin kuzeyindeki Haryana eyaletinde çalışan ve yaşayan 50 yaşındaki Shiv Kumari, ev sahiplerinin kendisini evinden zorla atıldığını dile getirdi.

Çaresiz kaldığını belirten Kumari, durum böyle olunca 28 yaşındaki oğluyla birlikte çantalarını toplayıp 900 kilometre uzaklıktaki evlerine gitmek için zorlu bir yolculuğa çıktığını ifade etti.

Bitkin bir şekilde oğluyla birlikte yoluna devam eden Kumari, Hindular tarafından kutsal kabul edilen Yamuna Nehri üzerinde bir köprüde soluklandıktan sonra şöyle konuştu:

“Son 5 gündür yoldayız ve yürüyoruz.”

Önlerinde yürümeleri gereken daha uzun bir yol vardı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla