Bakanlıktan milyonlarca memurla ilgili önemli açıklama

Admin
Şubat 24, 2017

ÇALIŞMA BAKANLIĞININ YAPTIĞI AÇIKLAMA KAMU PERSONELİNİN BAŞARILARININ DEĞERLENDİRİLMESİNE İLİŞKİN GENEL YÖNETMELİK TASLAĞINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden “Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı” ile İlgili Yapılan Açıklama Şöyledir;

Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan “Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı”na ilişkin olarak kamuoyunda oluşması muhtemel yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.

Hazırlanan başarı değerlendirme sistemiyle kamu personelinin çalışma güvencesi daha da güçlendirilmiştir: .

Sistem tamamen açık ve şeffaftır. Amirlerce verilecek puanlar izleme formuna dayanacaktır ve gerekçeli olacaktır. . Planlama, geri bildirim ve değerleme aşamaları katılımcı bir şekilde gerçekleştirilecektir. . Astlar, en yakın üstleri tarafından değerlendirildiği gibi, üstler de en yakın astları tarafından değerlendirilecektir. İş arkadaşları ve hizmetten yararlananlar da belirli ölçülerde değerlendirme sistemine dahil edilmiştir.

Dolayısıyla, öngörülen sistemde kamu görevlilerinin kaderi sadece amirlerin iki dudağı arasında değildir. Hazırlanan Tasarıda, düşük başarı gösteren personel, öncelikle gelişim planları çerçevesinde hizmet içi eğitime tabi tutulacaktır. Birincil amaç, başarısız personelin tespit edilen eksikliklerini eğitimle tamamlamaktır. Buna rağmen başarısız olmaya devam eden personel, başarılı olabileceği başka bir görevde veya görev yerinde değerlendirilecektir. Bu durum, hem ilgili personelin lehinedir, hem de kamu yararının gereğidir.

Devlet memurlarının görevlerine son verilmesi ise söz konusu değildir. Başarılı personelin bu durumu; . görevde yükselmelerinde, . görevleriyle ilgili kişisel gelişim imkanlarının desteklenmesinde, . yurt dışı görevlendirmelerde . insan kaynakları planlamasının diğer alanlarında değerlendirilecektir.

Ayrıca, Devlet memurlarına yönelik herhangi bir performans ödemesi öngörülmemektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla