Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı, Okullar Açılacak Mı?

Admin
Temmuz 3, 2020

Son dakika haberi… Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN TÜRK canlı yayınında Uğur Önver’in sorularını yanıtladı. Türkiye’nin koronavirüs raporunu değerlendiren Ceyhan, ‘süper bulaştırıcılar’ ile ilgili de önemli değerlendirmelerde bulundu. Ceyhan, okulların açılabilmesi için vaka sayısının 1000’in altına düşmesi gerektiğine vurgu yaptı. OKULLAR AÇILACAK MI?

Bir okulun açılması ya da böyle büyük bir toplanmaya karar verilmesi sadece sağlık anlamında önerilerle olmuyor. Birçok başka faktör var. Okulları açacaksınız, çocuklar okula gidecek, anne-baba çalışacak gibi… Ben sadece sağlık açısından söyleyebilirim. Şu andaki rakamlarla ve Çarşamba günü sayın Bakanın açıkladığı sonuçlara göre 200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var. Bu insanların içinde de, sayısını bilmiyoruz ama süper bulaştırıcılar var. Bir sınıfa girdiğinde, sınıfın yarısından fazlasını enfekte edebilecek çocuklar da var. Onun için riskli olur bu sayılarla. Sayıların daha aşağı inmesi lazım. Ama maalesef bunun bir standardı yok. Önemli olan azaltıyor olabilmeniz. Bir azaltıyor eğilimine girmeniz. Bunun için de bundan fazlasını yapmamız lazım.

Eğer virüs bulaştıracak bir kişi girerse, açık havada da bulaştırabilir. Hatta çok daha fazla kişiye bulaştırabilir. Ama kapalı havada riskin daha yüksek olduğunu bilmeliyiz.

SALGINDA İŞLER TERSİNE Mİ DÖNDÜ?

İtalya, Fransa büyük ölüm oranlarıyla devreye girdiğinde yüzde 10’u geçti, şu anda yüzde 1,7 kadar. Dünyada da böyle bir oran var. Artık belli yaş üzerindeki kişileri korumayı öğrendik. Onları biraz daha koruyoruz, onlar kendilerini koruyor ve hastaların çoğu genç. Hastaların çoğu genç. Solunum cihazları, ölüm oranları azalıyor. İkinci faktör, o tarihteki test sayısı ile bu tarihteki test sayısına bakarsanız aradaki farkı görürsünüz. Üçüncüsü, sağlık ekiplerinin de rolü var. Bir diğer faktör, mutasyon oldu mu? Olmadığından eminiz. Virüs daha az öldüren bir virüs haline gelmedi. Bunu bekliyoruz da, iki sene içerisinde salgının açıkçası ben bu şekilde yok olacağını düşünüyorum. Toplumsal bağışıklık, Türkiye’de biz 1000 civarı vaka görsek; toplumsal bağışıklık gelişmesi 11 yıl sürüyor. geriye kalan mutasyon, ama şu anda yok. Virüs aynen başladığı oranda bulaşıyor, başladığı oranda öldürücü. Tedbirleri kaldıralım, maske mesafe hiçbir şey uygulamayalım aynen başlangıçtaki gibi ölüm oranlarının arttığını ve eskisi gibi olacağını göreceğiz zaten.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla