Çocukların sıkılmasına izin verin ve en önemlisi: Çocukların okulda öğrenecekleri bilgileri erkenden vermenin çocuğa bir şey kazandırmadığını artık öğrenin

Admin
Mart 5, 2017

 

İsveçli Jonas Harrysson, yaklaşık 16 yıldır bir okulda çalışan deneyimli bir öğretmen. Bu zaman zarfında Harrysson, genç ebeveynlerin çocuklarını yetiştirme tarzında önemli bir farklılık olduğunu fark ediyor Ve bu yeni eğilimin çok belirgin olduğuna inanıyor: Günümüz ebeveynleri çocuklarının her zaman eğlendirilmesi ve asla sıkılmaması gerektiğini düşünerek onları şımartıyor ve sürekli ‘hizmet’ ediyor. Harrysson, bu ebeveynlerin çocuklarını yetiştirme şekillerinde görmeyi arzuladığı üç ana alana dair düşüncelerini bir Facebook gönderisinde yazdı. Yazısı kısa sürede binlerce paylaşım aldı. İşte o yazı:

Yaklaşık 16 yıl boyunca çocuklarla çalıştım ve çocukların gitgide daha da kötüye gittiğini gördüğüm bazı şeyler hakkında yazmak istiyorum:

1. Çocuklar sıkılmaktan nefret ediyor ve bu konuda çok zorlanıyorlar! Sürekli bir şeyler olması gerekiyor. Lütfen onlara hizmet etmeyi bırakın. Bazen sıkılmaları inanın onlar için tehlikeli değil.

2. İlkokula başlamadan önce okumayı ve saymayı öğrendikleri için çocuklarıyla çok ama çok gurur duyan pek çok aileyle tanıştım. Size kötü haber veriyor olmak istemem ama hepsinin yakında okumayı ve saymayı öğreneceğini bilmelisiniz. Bunun yerine çocuklarınıza oyun oynamayı, iyi bir arkadaş olmayı ve paylaşmayı öğretin.

3. Çoğu çocuk, hem başka çocuklara hem de yetişkinlere karşı minnet duygularını göstermekte çok zorlanıyor. Ne yazık ki “bir tane daha” alabilir miyim genellikle ilk soru oluyor. “Sadece bir tane mi alıyoruz?!” ise en çok duyduğum şikayet. LÜTFEN’e ne oldu!? “Yemek için teşekkürler” ve “Beni bıraktığın için teşekkürler” ve daha nicelerine?

Şu anda çocuğum yok, ama gelecekte bir gün çocuklarım olursa onlara oyun oynamayı, iyi birer arkadaş olmayı, minnet göstermeyi ve zaman zaman sıkılmayı öğretmeyi planlıyorum. Bunları öğrendikten sonra onlara okumayı ve saymayı öğretebilirim…

16 yıldır öğretmenlik yapan Jonas Harrysson
Yazdığı yazı büyük ilgi gördükten sonra yerel bir gazeteye verdiği röportajda Jonas Harrysson, çocukları şımartmanın ebeveynlerin umduğunun tam tersi bir etki yarattığına inandığını söylüyor.

“Onları şımartarak aslında onlara kötülük ediyoruz. Çocukların bol miktarda hayal gücü var ve yapılması gerekenlerle ilgili fikirlerle onları sürekli besleyerek hayal güçlerini yok etmemeliyiz. Çocuklar bir sopa ve bir yapraktan bile muhteşem oyunlar yaratabilirler.”

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla