Elif Şafak AŞK Kitap Özeti

Admin
Aralık 26, 2017

Elif Şafak kitabında anlattığı aşkı Amerikalı bir ev kadınının yaşamı üzerinden işliyor. Ella adında orta yaşlarda olan kadının düzenli bir yaşamı vardır. Ella iş ararken bir yayın evinde editör asistanlığı işi bulur. Ella Zahara isimli bir yazara asistanlık yapmaya başlar. Okumayı çok seven Ella’ya öncelikle de tasavvuf felsefesini işleyen tarihi bir romanı okuması ve değerlendirmesi söylenir. Ella’ya önce kolay gelir bu istek ancak romanı okudukça etkilenecek ve yaşamı bambaşka bir hal alacaktır.

Ella Bu uğraşında mevlana ile tanışacaktır. Ardından Ella’nın aşk algısı değişir ve aşk peşine düşen yolcuya dönüşür. Gizemli ve aşkla dolu, aşka doğru bir yolculuk.
Romanda en ilginç noktalardan biri de aşkın 40 kuralıdır. 40 kural yazarın kendi hayal dünyasında yaratılmış ve Şems’ten büyük oranda etkilenmiştir. 40 kuralın bir kaç tanesi şöyledir.
Allah’ı tasvir ederken kullanılan sözcükler gerçekte kendimizi tanımlama biçimidir. Korkunç bir yaratıcı tasviri, kendimizin de korku içinde olmasından kaynaklıdır. Aşk akla geliyorsa sevgi ve aşk dolusundur.

Her an her yerde Allah yanındadır. Nereye baksan nereye dönsen o hep dönüp baktığın yerde olacaktır.
Akıl ve aşkın kimyaları oldukça farklıdır. Akıl korkaktır, hesapçıdır, ayrıntılarda yaşar. Ancak aşk doğal yaşanır doğal ve doğrudan.
Ömür karşına ne çıkartırsa çıkartsın, karamsarlığa düşme. Allah yeni durum için yeni bir rol biçecektir insana.
Aşk gerçekte bir yolculuktur. Yolculuğa çıkanlar nasıl değişim yaşıyorsa aşka adım atanda  değişecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla