Gökyüzündeki Mor Bulutlar:GÜLTEN DAYIOĞLU

Admin
Aralık 24, 2017
gokyuzundeki-mor-bulutlar-ozeti Kitabın Adı: Gökyüzündeki Mor Bulutlar
Yazarı: Gülten Dayıoğlu
Sayfa Sayısı: 191
Yayın Evi: Altın Kitaplar
Yayın Tarihi / Baskısı Nisan / 26. Baskısından
Kitabın Türü/Bölümü Çocuk Kitapları
Orijinal Adı ve Dili
ISBN: 9789754054248
Fiyatı: 6,84 TL
Bedava al
Çevirmen:
Okuyucu Puanı: Puan:8,33/10 (6 Oy kullanıldı)

Gökyüzündeki Mor Bulutlar Kitap Özeti

Kaptan pilot Murat ilk kez Hindistan’a uçmuştu. İndiklerinde eski dostu Rapiki ile karşılaştı. Hindistan’da 3 gün kalacaktı. Bu sürede Rapiki onu istediği yerlere götüreceğine söz vermişti. Kaptan Pilot Murat yolculuktan sonra yorulmuş ve hemen otele gitmek istemişti. Vardıklarında yarın yapacakları planladılar.

Rapiki’nin anlattığı efsanedeki Jambuna Ana’yı düşünürken bir anda onun Tuna Dağı’ndan nasıl indiğini kimsenin bilmemesine rağmen kendisinin bildiğini fark etti. Odasında yaşadığı şeyin düş mü, gerçek mi olduğunu düşünüyordu. Jambuna Ana’nın evine giderken Rapiki’ye Jambuna Ana’nın Tuna Dağı’ndan nasıl indiğini sordu. Fakat Rapiki bunun kimsenin bilmediğini söyledi. Jambuna Ana’nın evine varmışlardı. Orada Büyük Öğretmen ile tanıştılar. Murat’ın orada kutsal taş bulmasıyla olaylar başlamıştı.

Uçuştan sonra Büyük Öğretmen Murat’la bulduğu taş hakkında konuşmak için buluşmuşlar. Murat’a Jambuna Ana’nın daha önceden buzullarda gömülü olduğunu söylemiş. Yedi yıl ya da daha sonra dünyaya gelen çocuklarından birinin onun ruhunu taşıyacağını ve ruhunu taşıyan kişinin Jambuna Ana’yı bulmasına yardım edeceğini yazıyormuş taşın üstünde. Bunu duyan Murat çok sevinmiş. Büyük Öğretmen’e neler yapabileceğini sormuş. Öğretmen ona ölümden kıl payı dönen bir çocuğun Jambuna Ana’nın ruhunu taşıyacağını söylemiş. Bu belirtilenlere uyan üç çocuğun şarkıcı Nirveda’nın yanında evlatlık olarak yaşadığını ve eğer isterse şarkıcının yanında işe başlayıp kızların Jambuna Ana’nın ruhunu taşıyıp taşımadığını öğrenebileceğini söylemiş. Öğretmen bu fikri kabul etmiş. Bir ay sonra Nirveda’nın evlatlıklarıyla bağ kurmuş ve onlara Jambuna Ana’yı anlatmış. Ama kızlar tepki vermemiş. En sonunda taşı düşürmüş gibi yapıp kızların görmesini sağlamış. Hepsi taşın sıcaklığını fark eder ama hiçbiri bu taşa özel bir duygu beslemez. Onlardan hiçbirinin olmadığını Büyük Öğretmene söyler. Arkadaşları bu olaya üzülür.

Bir yarışma yapıp insanların ölümden kıl payı döndükleri ile ilgili yazı yazıp birinciye ödül vereceklerini duyururlar. Herkes abartılı metinler yazar. İlk üç seçilir. Bunlara taş gösterilir. Ama bunun sonucu da hayal kırıklığıdır. Murat Nirveda’nın yanında bir yıl çalışır. Ve sonra istifa edip eski işine devam eder. İlginç bir şekilde atmosferdeki mor bulut kümesi daha da büyümeye başlar. Kimse bu bulutun sırrını çözemez. Murat ve arkadaşları bunun Jambuna Ana’nın ruhuyla ilgili olduğunu düşünmeye başlar.

Üç yıl geçer ve mor bulutun sırrı hala bulunmamıştır. Artık hava hiçbir mor bulut kalmamıştır. Bunu yapan gizemleri yayınları da yapanlardı. Bu gizemli yayınları yapanların Nirveda’nın kızları olduğu anlaşılır. Kızlar Hindistan’a gelmek isterler, en kısa zamanda gelirler. Taşları tekrar inceler ama bir sonuca varamazlar. Sabah kalktıklarında taşı bulamamışlar. Murat Tuna Dağı’na gider ve orada bir mağara bulur. Bir bakar ki Nirveda yerde yatmış Büyük Öğretmen ona ilaç veriyordu. Araştırmalarda Nirveda’nın yedi yıl önce ölümcül bir hastalık geçirdiği ortaya çıkmıştır. Jambuna Ana ruhunun Nirvena’da olduğu anlaşılmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla