Hayvanların Korktuğu İnsanlık

Admin
Haziran 18, 2018

Eğitim seviyesini arttırıyoruz, kişi başı milli geliri arttırıyoruz, okunmuş insan sayısını arttırıyoruz ama insanlık her geçen gün azalıyor. Korkuyu öğretiyoruz,korkutmayı öğretiyoruz ama sevginin niteliği gün geçtikçe düşüyor.

En son dört ayağı kesilmiş bir köpeğin ormanlık alana atılması ve ameliyatta hayatını kaybetmesi. Bu olay nasıl açıklanabilir ki, diplomayla mı, okuma oranıyla mı, kişi başı milli gelirle mi?

Nasıl insan olunur gibi basit bir sorunun cevabını veremeyen akıllar ve samimiyetini hissedemeyen çoraklaşmış gönüller var.

Suçluyu aramak için devlet kurumları seferber oldu. Bulunması an meselesi ama sorun bunu yapanı bulmak mı ona bunu yaptıran bataklığı kurutmak mı?

Daha bu haberin ağırlığının yüreğimizde açtığı yarayı sarmadan Üsküdar’da bir köpeği acımasızca döven bir adamın videosu sosyal medyada dolaşmaya başladı.

Mesele tek tek suçluları bulmak olmamalı. Tabiki yanlış yapan bunun bedelini en ağır şekilde ödemeli ama bunun yanında bu insan müsveddelerini bu hale getiren sistemi de sorgulamalıyız. Bunu canları yaktıklarında değil, yakmadan önce onları bu kadar vahşileştirip, insanlıklarına yabancılaştıran yaşantılarının üzerinde durmak gerekiyor.

Artık canlar yanmasın, ne insanlar ne de hayvanlar ölmesin diyorsak bunun önlemini almalıyız. Yoksa ne bu ölümler duracak ne de yüreğimizdeki acı kabuk bağlayacak.

Editör:Bayram Akkoç

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla