Koronavirüs D vitamini eksik olanları öldürüyor

Admin
Mayıs 2, 2020

Kovid-19 dağılımına dair verilerle, D vitamini eksikliğine dair veriler arasında bağlantı olabileceği belirtildi

Başlıca doğal D vitamini kaynaklarından birini güneş ışığı olduğu aktarılıyor (AFP)

Yeni bir çalışmada, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu ölümlerin önlenmesinde cilt hücrelerinde üretilen D vitamininin rol oynayabileceği belirtildi. 

Science Alert’ün haberine göre henüz hakem onayından geçmemiş çalışmanın ilk bulgularına göre Avrupa genelindeki Kovid-19 ölümleri düşük D vitamini seviyeleriyle ilişkili.

Çalışmanın ilk bulgularına göre kesin sonuçlara ulaşmanın henüz mümkün olmadığı belirtildi. East Anglia Üniversitesi’nden ve Kraliçe Elizabeth Hastane Vakfı’ndan araştırmacılar 20 Avrupa ülkesinin vatandaşlarının D vitamini seviyelerini listelemek için mevcut sağlık literatürünü araştırdı ve daha sonra sayıları her bir ülkedeki Kovid-19 ölümleriyle karşılaştırdı.

Basit bir istatiksel testin veriler arasında epey ikna edici bir ilişki olduğunu gösterdiği aktarıldı. Ortalama vitamin yoğunluğunun altında olan yerlerde SARS-CoV-2 virüsünün daha fazla ölüme neden olduğunun fark edildiği ifade edildi. 

Araştırmacılar raporlarında, “Kovid-19 açısından en savunmasız olan nüfus grubu, aynı zamanda D vitamini eksikliğini en fazla yaşayan grup” ifadelerini kullandı. Ancak sonuçların da şaşırtıcı olmadığı belirtildi. Daha önce D vitamini seviyelerinin grip ve tüberküloz gibi solunum yolu enfeksiyonları riskini azalttığına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirildiği aktarıldı. 

D vitaminin genel olarak kas zayıflığına karşı vücudun korunmasında, kalp atışının düzenlenmesinde ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde oynadığı rolle bilindiği ifade edildi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla