LİMON AĞACI

Admin
Aralık 24, 2017
Kitabın Adı: Limon Ağacı
Yazarı: Sandy Tolan
Sayfa Sayısı: 377
Yayın Evi: Pegasus
Yayın Tarihi / Baskısı 24. Baskı
Kitabın Türü/Bölümü Roman
Orijinal Adı ve Dili The Lemon Tree / İngilizce
ISBN: 6055943516
Fiyatı: 22 TL
Bedava al
Çevirmen:
Okuyucu Puanı: Puan:10,00/10 (1 Oy kullanıldı)

Limon ağacı kitap özeti oku. Limon Ağacı kitabının başka yerde olmayan kitap özetini buradan okuyabilirsiniz. Sandy Tolan’ın kitabı, Elif Şafak’ın yorumu.

 

Limon Ağacı Kitap Özeti

Burada Filistinli Arap Beşir ile İsrailli Yahudi Dalia anlatılıyor.

1936 yılında Ahmed ailesi için bir ev inşa etmeye başlar. Bu yılın sonunda yani 1936 yılının sonunda Ahmed’in yaptığı ev biter. Evin arkasına bir limon ağacı diker Ahmed. O sırada ülkede savaş olmaktadır. Zaman geçer, Ahmet ile Zekiye’nin bir sürü kız çocuğu olur, fakat Ahmed bir erkek çocuk istemektedir. Sonunda Zekiye ilk erkek çocuğunu doğurur adını Beşir koyarlar. Beşir biraz büyür ve bir savaş başlar. Bu savaş Filistin ve İsrailliler arasındadır. Zaman geçtikçe Araplar yenilginin kapıda olduğunu anlarlar ve topraklarını Yahudilere satıp göç etmeye başlarlar. Kabile reisi Şeyh  Mustafa “Kalın, gitmeyin.” der, fakat onu dinleyen yoktur. Şey Mustafa Beşir’in amcasıdır. Fakat Ahmed de Şeyh’i dinlemez ve İsrail’e gider.

Günler sonra Şeyh Mustafa’nın üzüntüden kalp krizi geçirip öldüğü haberi gelir. Yani savaş sona erer ve İsrail kazanır. Araplar göç ve sürgün yoluyla İsrail’e gönderilir. Böylece İsrail’de Arap-Yahudi karışık yaşanmaya başlanır. Filistin’e ise Yahudiler yerleşmiştir. Artık Arapların ülkelerine yani Filistin’e dönmesi yasaktır. Ahmed ve ailesinin evine ise İsrailli Yahudi Dalia ve ailesi geçer. Daila bu ailenin çocuğudur.

Zaman geçer, Beşir İsrail’de bir okula başlar. Dalia ise Filistin’de. Beşir büyüdükçe İsrail’de olaylar gelişir. Örneğin, FKÖ (Filistin Kurtuluş Cephesi)’nin kurulması gibi. Beşir 20’li yaşlarına geldiğinde Filistin’e gider ve evini ziyaret eder. Dalie ile de böyle tanışır. Beşir kuzenleri Yaser ve Gıya’yı alıp evini gezer. Geri İsrail’e döndükten kısa bir süre sonra Beşir FHKC’ye üyelik yapmaktan suçlanarak tutuklanır. Ama kısa bir süre sonra serbest bırakılır. O evine gelince Dalia ona misafirliğe gitmiştir. Beraber konuşurlar.

Zaman geçer İsrail’de bir patlama olur. Beşir tekrar tutuklanır. 15 yıl hapse mahkum edilir. Fakat özgürlüğüne kavuştuktan 3 yıl sonra sınır dışı edilir. Bir gün Dalia onu ziyaret eder. Evindeki kurumuş limon ağacı yerine yenisini diktiğini söyler. Giderken de “Düşmanımız bizim tek ortağımız.” der.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla