MEB: El Yazısı Kararımız Yanlış Anlaşıldı

Admin
Nisan 5, 2017

Son yıllarda Türkiye’de eğitim öğretim anlamında önemli çalışmalar yapıldığını belirten Erdem, 12 yıllık zorunlu eğitimle yeni derslik ihtiyacının ortaya çıktığını söyledi. Erdem, ikili öğretime son verilip tekli eğitime geçilmesi için de 70 bine yakın derslik ihtiyacının bulunduğunu bildirdi.

Tekli eğitim sisteminin altyapısının hazır olduğunu anlatan Erdem, “Tekli eğitim çocuklar için çok daha sağlıklı, zamanlama olarak 09.00’dan 15.00’e kadar eğitimde kalmalarını, erkenden kalkmayıp, geç vakte kadar dışarıda kalmadan eğitime geçmelerini sağlayan bir sistem olacak.” dedi.

Erdem, tekli eğitimde derslik ihtiyacı için planlamayı yaptıklarını dile getirerek, “2 yıl içinde geçeceğiz. Aynı zamanda okul öncesi zorunlu oluyor. Oradan doğan derslik ihtiyacı var. Onun planlamasını da yapıyoruz. Yeni uygulamalardan biri de 5. sınıfta İngilizce ve Türkçe ağırlıklı eğitim sistemi. Bunların hepsi yeni dönemde inşallah planların içinde olacak.” ifadelerini kullandı.

DİK TEMEL HARFLERE GEÇİŞ

Erdem, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde el yazısından dik temel harflere geçilmesine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Gelecek eğitim öğretim yılında dik temel harflerle ses temelli okuma yazma öğretimi dönemine geçilecek olmasının, el yazısından vazgeçildiği anlamına gelmediğini belirten Erdem, çocukların 3. sınıfta el yazısını öğreneceklerini söyledi.

El yazısının çocuklar için zor olduğuna işaret eden Erdem, şunları kaydetti: “El yazısı malum hep gündemdeydi. Çocukların el kaslarındaki gelişme o yaşlar için el yazısına uygun değil. Zaten el yazısını terk etmiyoruz ama ilk 2 yıl düz yazıyla, daha sonra el yazısıyla öğrenecekler.

Çocuklar, veliler, öğretmenler zorlanıyordu. Ortaya çıkan yazı çok karışıktı, istenilen düzeyde olmuyordu. Bu sistemle daha rahat olacak. Bu Milli Eğitimin durup dururken aldığı bir karar değil, uzmanların, eğitim alanındaki değerlendirmelerle velilerin ortak kararıdır.”

AA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla