Öğretmenime Nasıl Kıydınız!!!

Admin
Ekim 30, 2017

Öğretmen dendiğinde aklımıza hemen not gelirdi şimdi roller değişiyor, öğretmen artık not veren değil not almak için kılıktan kılığa girecek bir araç durumuna sokuluyor. umarım bu yanlıştan bir an önce vaz geçilerek öğretmenin hak ettiği mertebe tekrar geri verilir. Öğretmenlerimize sahip çıkalım.

Öğretmen performans değerlendirme giriş işlemi değerlendirme formları

opds.meb.gov.tr adresi üzerinden öğretmen performans değerlendirme girişi yapılabilir ve performans değerlendirme ekranı üzerinden ilgili form verilerine ulaşılabilir. Sendikalardan performans değerlendirme için tepkili açıklamalar gelirken Milli Eğitim Bakanlığı MEBBİS modülü ile entegreli çalışan öğretmen performans değerlendirme modülü üzerinde son güncellemeleri tamamlamak üzere. www.egitimneferi.com olarak bu sistemi birlikte inceleyeceğiz.

ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ

MEB öğretmen performans değerlendirme sistemi üzerinde üç adet öğretmen girişinin yapılması gereken kısım bulunmaktadır. Öğretmen Girişi, Zümre Öğretmeni Girişi, Özdeğerlendirmeekranlarından ilgili değerlendirme formlarına ulaşılabilmektedir.

Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi

ÖĞRETMEN GİRİŞİ

Öğretmen performans değerlendirme öğretmen girişi;

Bu modül üzerinde öğretmen tarafından diğer öğretmenlerin değerlendirme yapılması istenmektedir. “Öğretmen Olarak Diğer Öğretmenlerin Değerlendirmesini Yapmak İçin Buradan Giriş Yapınız” yazan modüle tıklandığında MEBBİS bilgileri ile giriş yapılan ekran gelmektedir.

Öğretmen Girişi

Bu modül üzerinden giriş yapıldıktan sonra öğretmene çalıştığı okuldaki tüm MEB personel(öğretmen, müdür, müdür yardımcısı, müdür başyardımcısı) listesi gözükmektedir. Bu kısım aynı zamanda 

Öğretmen Değerlendirme İşlemi

Değerlendirilebilecek öğretmenler listesi içerisinde istenilen kişinin yanında mavi renk butona basılarak Değerlendir tuşuna tıkladıktan sonra öğretmen performans değerlendirme formlarıgörüntülenebilecektir. Bir öğretmen okul müdürü dahil tüm öğretmenleri değerlendirebilmektedir.

Öğretmenin Yöneticileri Değerlendirme İşlemi;

Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi öğretmen tarafından okul müdürü, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı gibi yöneticiler değerlendirilmek istendiğinde FORM-37 sistemde doldurulacaktır. Form-37 içerisinde 35 maddelik değerlendirme ölçütleri bulunmaktadır. Çok Az, Az, Orta, İyi, Çok İyi olmak üzere tüm maddelere değerlendirme notu girilmektedir.

FORM-37 – Öğretmenler İçin Yönetici Değerlendirme Formu

Form37-1

Sayfa1

Form37-2

Sayfa2

Form37-3

Sayfa3

Yukarıda belirttiğimiz 35 madde öğretmen tarafından idarecileri değerlendirmek için kullanılacak olup değerlendirme tamamlandıktan sonra Forum Kaydet ve Çık diyerek değerlendirme işlemi tamamlanır. Formda otomatik tüm veriler İyi olarak gelmektedir. O sekmeye tıklandığında beş dereceli değerlendirme yapılmaktadır.

Öğretmenin Öğretmenleri Değerlendirme İşlemi;

Öğretmen tarafından okulda çalışan diğer öğretmenleri değerlendirme işleminde FORM-8doldurulacak. Öğretmenlerin öğretmenleri değerlendirme formu olan burada da 15 maddelik ölçütler bulunmakta olup burada da değerlendirme yapılırken Çok Az, Az, Orta, İyi, Çok İyi girişleri yapılacak.

FORM-8 – Zümre Dışı Öğretmenler İçin Öğretmen Değerlendirme Formu

FORM-8 Değerlendirme Formu

Buraya kadar anlattığımız öğretmenin yönetici değerlendirmesi, öğretmenin öğretmen değerlendirmesi kısmında 

ZÜMRE ÖĞRETMEN GİRİŞİ

Öğretmen performans değerlendir zümre öğretmen girişi;
Zümre Öğretmeni Girişi

Zümre Öğretmeni Olarak Öğretmen Değerlendirmesi Yapmak İçin Buradan Giriş Yapınız” kısmına tıkladıktan sonra gelen ekranda MEBBİS girişi bilgileri ile modüle giriş yapılacak. Gelen ekranda 

Zümre Performans Değerlendirme

Ancak burada biz yazımızı hazırladığımızda form olmadığını gördük. İlerleyen günlerde güncellemeler olacaktır. Buraya form eklenecektir. Kaç maddelik form olur ve içeriği ne olur bilemiyoruz. Ayrıca biraz önce anlattığımız öğretmenin öğretmene performans değerlendirmesinde yani FORM-8 içerisinde zaten zümre öğretmenlerin değerlendirmesi de yapılmaktadır.

ÖZDEĞERLENDİRME GİRİŞİ

Öğretmenin özdeğerlendirme giriş işlemleri;
Özdeğerlendirme

Öğretmen Olarak Özdeğerlendirmenizi Yapmak İçin Buradan Giriş Yapınız” modülü üzerinden giriş yapıldığında öğretmenin kendi kendisini değerlendirme yapması istenmektedir. FORM-9 

FORM-9 – Öğretmen Özdeğerlendirme Formu

Form-9/1

Form9 S1

Form-9/2

Form9 S2

Form-9/3

Form9 S3

Form-9/4

Form9 S4

Öğretmen performans değerlendirme sistemi (opds.meb.gov.tr) üzerinden özdeğerlendirme işlemi yapıldıktan sonra form kaydedilebilir veya kaydetmeden çık seçeneği ile değerlendirme sonraya bırakılabilir.

YÖNETİCİ PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ

Öğretmen Performans Değerlendirme işlemlerini tekrar hatırlatırsak;

  • Öğretmen yöneticileri (müdür, müdürbaşyardımcısı, müdür yardımcısı) değerlendiriyor
  • Öğretmen okulundaki tüm öğretmenleri değerlendiriyor
  • Öğretmen zümresi olan öğretmenleri değerlendiriyor
  • Öğretmen kendini değerlendiriyor (öz değerlendirme)

Burada ise Okul Müdürü öğretmenleri performans değerlendirme açısından değerlendiriyor. Öğretmenler İçin Haber sitesi olarak burada dikkatimizi çeken husus müdür başyardımcıları veya müdür yardımcıları için ayrı bir modül girişi yok. Okul müdürü hariç herkes öğretmen girişi üzerinden değerlendirme yapmaktadır. Ancak okul müdürleri için ayrı giriş modülü bulunmaktadır.

Müdür Değerlendirme İşlemleri

Okul Müdürü kısmına tıkladıktan sonra gelen pencerede MEBBİS bilgileri ile giriş yapılacak. Okul müdürü olmayanlar için giriş yapılmaya çalışıldığında Müdür Yetkiniz Bulunmadığı İçin Bu Bölümde Değerlendirme Yapamazsınız! uyarısı çıkmaktadır. Okul müdürü yetkisi ile giriş yapıldığında tüm değerlendirilecek kişilerin listesi çıkmaktadır. Müdür tarafından değerlendirme yapacak kişi seçilecek. FORM-6 olarak 50 maddelik bir değerlendirme formu bulunmaktadır.

FORM-6 – Müdürler İçin Öğretmen Değerlendirme Formu

Form-6 Sayfa 1:

Form-6 S1

Form-6 Sayfa 2:

Form-6 S2

Form-6 Sayfa 3:

Form-6 S3

Form-6 Sayfa 4:

Form-6 S4

Öğretmen performans değerlendirme sistemi girişi yapmak için https://opds.meb.gov.tr adresini ziyaret ediniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla