Özür Dilerim Öğretmenim

Admin
Şubat 12, 2018

Yer:Çorlu’da bir Meslek Lisesi

Oyuncular: Ekmeğini taştan çıkaran vefakar bir öğretmen ve ahlaktan yoksun bir grup öğrenci müsveddesi.

İşte tiyatro burada başlıyor. Öğretmenlik mesleğinin kutsalları burada yerle bir ediliyor. İyi insan olmak ve örnek insanlar yetiştirmek için mücadele eden öğretmenin nasıl bir kaç çapulcu, ahlak yoksunu, insanlıktan nasibini almamış öğrenci müsveddeleri tarafından pervasızca alaya alındığına şahit oluyoruz.

Öğrencilerinin hayatında güzel bir nida bırakmak için yola çıkan, içindeki güzellikleri çevresindekilerle paylaşmak isteyen, iş olsun diye değil sevgiyle bunu yapan vefakar öğretmenin karşısına sistemin, kültürün ve ailelerin yozlaştırdığı, kendisine yabancılaşmış,kültüründen uzaklaşmış, ananelerinden bi haber bu karakter fakiri   öğrenci müsveddeleri tarafından ezilmişliğine şahit oluyoruz.

Öğretmenin elinden yetkileri alınırken aslında saygınlığı da alınıyordu. Öğretmenlerle ilgili olumsuz haberler ilgi çekiyor diye medyada manşet yapılırken sesi çıkmayanlar, olmayan olayları sırf okunma sayısı artsın diye haber yapanlar aslında çocuklarının geleceğine ipotek koyduklarının farkında bile değillerdi. Bir kaç dolar fazla kazanalım diye öğretmeni idam sehpasına çıkaranlar aslında çocuklarının geleceğini kararttıkları gerçeğiyle çok geç yüzleştiler ya da yüzleşebildiler mi?

Eğitim sisteminde öğretmenin ağırlığı azalırken, ahlaksızlığın ve yobazlığın zemini arttı.

Öğretmenlerin sistem içerisinde nefesini kesenler, eğitim sisteminin neden sorunlar yumağı olduğunu anlamaya çalışıyor.

Öğretmeni özgürleştirmeden atılacak her adım eğitimi ve geleceğimizi  karatmaya devam edecek.

Bayram Akkoç

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla