Rehber Öğretmen Nöbet Tutacak:Resmi Gazetede Yayınlandı

Admin
Kasım 11, 2017
Taslağı ortaya çıktığı günden beri tartışmalara neden olan ‘Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’ dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerine nöbet tutma, sınavlarda görev alma şartı getirildi. Bu görevlerin öğrencilerin rehber öğretmene olan güvenini sarsacağını söyleyen eğitimciler, “Kaygılarımızın hiçbiri dikkate alınmamış” diyerek yönetmeliğe tepki gösterdi.
Rehber öğretmene nöbet zorunluluğu

Çok tartışılan ‘Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’ dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Rehberlikçiler, karşı çıktıkları şekilde yönetmeliğin yayınlanmasına “Kaygılarımızın hiçbiri dikkate alınmamış” diyerek tepki gösterdi. Yeni yönetmeliğe göre, rehber öğretmene de okulda nöbet tutma zorunluluğu getirildi. Yönetmelikte rehber öğretmenin görevleri maddesinde, “Sınavlarda görev alabilir; belleticilik ve nöbet görevi yapar” ifadesi yer aldı. Nöbet tutmanın disiplin demek olduğunu ifade eden eğitimciler, öğrencinin bu durumda kendisini öğretmenine açamayacağı, sorunlarını rahat ifade edemeyeceği iddiasında. Rehberlik öğretmenleri, tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda izin ve tatil dönemlerinde görevlendirilebilecek. Yeni yönetmelikte ‘psikolojik danışman’ ibaresinin çıkarılması da eleştirilen bir başka konu.

AİLE REHBERLİĞİ KAPSAMINDA EV ZİYARETİ

İl milli eğitim müdürlüklerinde, rehberlik hizmetlerinin il düzeyinde planlanması ve kurumlar arası işbirliğinin sağlanması amacıyla rehberlik hizmetleri il danışma komisyonu oluşturulacak. Ayrıca aileyle işbirliğinin artırılması amacıyla aile rehberliği kapsamında ev ve iş yeri ziyaretlerinin yapılması, eğitim kurumlarındaki rehberlik öğretmenlerinin görevleri arasına eklendi. Eğitimlerini evde ve hastanede yapan öğrencileri de ziyaret edecekler.

Yeni düzenlemede hakkında koruyucu ve destekleyici danışmanlık tedbiri kararı verilen çocuklara yönelik gerçekleştirilecek uygulamalara ilişkin de hükümler yer aldı. Adli makamlarca danışmanlık tedbiri kararı verilen çocuklara bu uygulamalar rehberlik servisi tarafından yerine getirilecek. Psikososyal koruma, önleme ve krize müdahale hizmetleri kapsamında il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile eğitim kurumlarında psikososyal koruma, önleme ve krize müdahale ekipleri kurulacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla