Simyacı

Admin
Aralık 24, 2017
simyaci Kitabın Adı: Simyacı
Yazarı: Paulo Coelho
Sayfa Sayısı: 184
Yayın Evi: CAN YAYINLARI
Orijinal Adı: O Alquimista
Kitabın Türü: Roman
Ortalama Fiyatı: 15 TL
ISBN: 9755106820
Çevirmen: Özdemir İnce
Okuyucu Puanı: Puan:7,20/10 (5 Oy kullanıldı)

Paulo Coelho dünya klasikleri arasına girmiş, kendisini uzun zaman önce okuyucuları ile kanıtlamış bir romandır. En çok okunanlar listesinde de zirvedeki yerini korumaya devam etmektedir. Kişisel gelişim alanında önemli bir yapıt olarak kabul görmektedir.

Simyacı Kitap Özeti

Simyacı gezmekten büyük haz aldığı için çoban olmayı tercih eden ve bu kararından dolayı kendisi ile gurur duyan Santiago adlı bir gezginin hikayesidir.

Santiago sürekli rüyalar görmeye başlar ve bu rüyalar Mısır’da bulunan hazineler ile ilgilidir. Bu rüyalar ile ilgili olarak bir kadına gider ve kadın ona bu hazinenin peşine düşmesi gerektiğini söyler. Santiago kararını verir ve Mısır’a doğru yola çıkar.

Henüz yolun başında iken tüm parasını çaldıran Santiago büyük bir hayal kırıklığı yaşar ve tekrar geldiği yere gitmek ister, fakat hiç parası olduğu için geri dönemez. Bir işe başlar ve kıvrak zekası sayesinde geri dönüş için gerekli parayı biriktirir. Santiago dönüş için yola çıkacağı sırada bir İngiliz ile karşılaşır. Bu İngiliz Mısır’da yaklaşık iki yüz yaşında olduğu söylenen bir Simyacı için yola çıkacağını söyler bunu duyan Santiago İngiliz ile yola çıkmaya, rüyalarının ardına düşmeye karar verir.

Afrika’da savaş sürmektedir, fakat tüm olumsuzluklara rağmen İngiliz ve Santiago Mısır’a varmayı başarırlar. Santiago burada bir kızla tanışır ve aslında bulmaya çalıştığı hazinenin o olduğunu düşünür ve kızla evlenmek ister.

Santiago bir süre sonra Simyacı ile tanışır ve Simyacı ona Mısır Piramitleri’ne gitmesini söyler. Santiago ve Simyacı Mısır Piramitlerine doğru yola çıkarlar. Bu yolculuk sırasında geçen konuşmalar oldukça etkileyicidir ve bu yolculukta Santiago ruhunun derinlikleriyle konuşabilmeyi öğrenecektir. Yolculuk biter ve Mısır Piramitleri’ne ulaşır. Santiago bu yolculuğun sonunda hazinenin nerede olduğunu anlayacaktır…

Simyacı Romanı Hakkında Bazı Bilgiler

Kitabın Anafikri: Ne olursa olsun hayallerinden vazgeçme.

Kitaptaki kişiler:

Santiago: Azimli, çalışkan, kıvrak zekası olan bir gezgin.

İngiliz: Maceracı bir kişilik. Kişiliğiyle ilgili bazı soruların cevaplarını bulmak için gezmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla