Sokağa çıkma yasağı için “Bilim Kurulu” kararını verdi.

Admin
Haziran 12, 2020

Bayramdan sonra vakaların 500’e kadar düşmesini öngören Bilim Kurulu sayıların hızla artması ve belli kesimlerin kurallara uymaması nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanması için tavsiye kararı verdi. Kararın bu hafta olmasa da gelecek hafta uygulanmaya başlaması bekleniyor. NEDENİ YÜZDE 20’LİK KESİMİN KURALLARI İHLAL ETMESİ

Yapılan değerlendirmelerde, 20 Mayıs’tan bu yana vaka sayılarının 800-900’lü rakamlar arasında gidip geldiği, bunun ana nedeninin ise toplumda yüzde 20’lik bir kesimin kuralları ihmal etmesi olduğu belirlendi.

VAKA SAYISI BEKLENEN RAKAMLARA DÜŞMEDİ

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı modellemelerde haziranın ortasına kadar günlük vaka sayısının 500’lü rakamlara inmesi, temmuz başı itibarıyla ise 100’ün altına düşmesi öngörülüyordu.

Ancak asker uğurlamaları, ‘geçmiş bayramın mübarek olsun’ ziyaretleri, taziye, nişan gibi kapalı alanlarda yapılan bazı toplu faaliyetler ve sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması nedeniyle oluşan yığılmaların vaka tablosunun 800-900’lü rakamlarda direnç göstermesine sebep olduğu kaydedildi.

‘LOKAL OLARAK KURALLARA UYMAYANLAR VAR’

Bilim Kurulu’nda yapılan değerlendirmelerde “Bu açılımların çok fazla olumsuz yansıması olmadı. Açılımlar, vakaların azalma hızını düşürdü. Bunun tek sebebi ihmaller. Bu ihmaller yaygın değil. Aksi hâlde İran’da olanlar bizde de olurdu. Lokal olarak kurallara uymayanlar var” görüşünün dile getirildiği kaydedildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE CEZA ÖNERİSİ

Bilim Kurulu üyeleri bu direncin kırılması için özellikle kapalı alanlarda maske takmayanlara cezai yaptırım uygulanması, vakaların öngörülmeyen bir şekilde arttığı ve potansiyel kümelenmelerin yaşandığı illerde gerekirse sokağa çıkma yasağı dahil, bazı tedbirlerin uygulanması önerisinde bulundu.

TÜRKİYE’DE SON DURUM

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de son 24 saatte 987 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu, 17 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının 174 bin 23, can kaybının 4 bin 763 olduğunu, 1021 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısının 147 bin 860’a ulaştığını bildirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla