Sözleşmeli Öğretmenlere Müjde

Admin
Haziran 13, 2017

İki yeni üniversitenin kuruluş kanunu için toplanan TBMM Eğitim Komisyonu’nda Bakan İsmet Yılmaz sözleşmeli öğretmenlerin merakla beklediği eş tayinlerine ilişkin bir açıklamada bulundu. CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’in konuyu gündeme getirmesiyle bir açıklama yapan Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmen eş atamalarının ağustos ayında yapılacağını söyledi.

Komisyon toplantısının ardından TBMM’de düzenlediği basın toplantısında “Bakan İsmet Yılmaz’ın, Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in ve Müsteşar Yusuf Tekin’in bulunduğu komisyon toplantısında Bakan sözleşmeli öğretmenlerin eş tayinlerinin bu dönem yapılacağını söyledi” diyen CHP’li İrgil, komisyon toplantısında dile getirilen ve Bakan’ın ilgili açıklamalarını şu başlıklar altında topladı:

EŞ TAYİNLERİ: Milli Eğitim Bakanı sözleşmeli öğretmen atamalarının ağustos ayında yapılacağını ifade etti. KHK ile çıkan sözleşmeli öğretmen uygulaması kapsamında kalkınma bölgesine atanan sözleşmeli öğretmenler birbirlerinin yanına eş tayini talebinde bulunabilecek. Yani sadece eşlerin ikisinin de sözleşmeli olarak atanmış olması gerekiyor. Eşi özel sektörde veya başka işlerde çalışan sözleşmeli öğretmenler için anayasanın amil hükmü olan aile bütünlüğü kapsamında bir planlama şu an için ne yazık ki bulunmuyor.

ENGELLİ ÖĞRETMENLER: Şu anda başka engelli öğretmen atamasına ihtiyaç olmadığını, ihtiyaç olmamasına karşın bir atama yapılırsa bunun bir sosyal yardım politikasına dönüşeceğini söyledi. İhtiyaç olursa da bu ihtiyacın engelli öğretmenlerden karşılanacağını ifade etti.

REHBER ÖĞRETMENLER: Rehber öğretmen yönetmeliğindeki değişikliği dile getirdiğimizde, Bakan bununla ilgili STK’larla tekrar görüşülebileceğini söyledi.

ÖĞRENCİ AFFI: Komisyonda dile getirdiğimiz bir başka konu öğrenci affıydı. Bakanlığın öğrenci affına pek de sıcak bakmadığını ve taraftar olmadığını gördük. Türkiye’de son bir yıldır insanlar birçok sorunla karşı karşıya kaldı, ülke çok stabil olmayan günler geçirdi ve çalkantılar oldu. Bu da tabii ailelere yansıdı; yoksulluk nedeniyle, yoksunluk nedeniyle, ailevi nedenlerle, hastalık nedenlerle okulu bırakanlar oldu. Bu insanların eğitim hakkının tekrar verilmesi için komisyona ve bakana ricada bulunduk. Bakanın yanıtı ‘bakalım’ oldu, yani şu an için bakanlığın gündeminde öğrenci affı yok.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla