Vatan Yahut Silistre Özeti Namık Kemal

Admin
Aralık 26, 2017

Bu yazımızda MEB’in ortaokul 100 temel eser listesinde de yer alan Vatan Yahut Silistre kitabının özeti konusunu ele aldık. Vatan Yahut Silistre Namık Kemal tarafından yazılan bir tiyatro eseridir. Namık Kemal’in de kendi adına yazmış olduğu ilk piyes olan Vatan Yahut Silistre batılı anlamda yazılıp oynanan ilk tiyatro oyunu olma özelliğini de taşımaktadır. Oyunun ilk adı Vatan olmasına rağmen baskı ve sansürler yüzünden isim değişikliği olmuş ve son olarak da Vatan Yahut Silistre adında kalmıştır. (Vatan Yahut Silistre Geniş özeti)Namık Kemal’in meşhur eserlerinden biri olan Vatan Yahut Silistre kitap özetini aşağıdan okuyabilirsiniz. Kitabın yalnızca özeti değil aynı zamanda Vatan Yahut Silistre eserindeki kişileri, karater özellikleri, eserin konusu, ana fikri gibi özellikleri de verdik.

Eserin konusu: Romanda adı geçen Silistre Bulgaristan’da bulunan bir kenttir.  Bulgaristan 1388 tarihinde Osmanlılar tarafından fethedilmiştir. Daha sonra başka bir zamanda 1853 1856 tarihlerinde gerçekleşen Osmanlı Rus savaşlarında büyük bir Rus ordusu tarafından kuşatılan Silistre büyük bir kahramanlık örneğine şahit olmuştur. Romanda Silistre’de gösterilen kahramanlıklar, Silistre kuşatmasına yardımcı olan gönüllüler anlatılır. Bu sırada gerçekleşen bir aşk hikayesi de eserde konulu edinilmiştir. (Vatan Yahut Silistre kitap özeti)

Ana fikri: Vatan Sevgisidir.

Vatan Yahut Silistre Kitap Özeti

İslam Bey ve Zekiye Hanım birbirlerini sevmektedirler. İslam Bey vatansever bir insan olduğu için askere gidecektir daha önce Zekiye Hanım’a olan hislerini açıklamamıştır. Gönüllü olarak askere gitmeden önce Zekiye Hanım’a olan duygularını anlatır ve sevgisinin karşılıklı olduğunu görür fakat buna rağmen askere gitmekte kararlıdır ve gider Zekiye Hanım da erkek kılığına girerek İslam Bey’in arkasından o da askere gönüllü olarak katılır gönüllü olarak askere katılan bu iki insan, Silistre kuşatma altında olduğu için orada kalmak zorunda kalırlar. (Vatan yahut silistre roman özeti)

Burada düşman kuvvetlerine karşı müthiş bir direnç ve savunma gösterilmektedir. İslam Bey savaş sırasında yaralanır ve ona erkek kılığında olan Zekiye bakar. İslam Bey yaralı olmasına rağmen savaşa devam etmektedir. Ve birlikte düşman kuvvetlerinin cephanesini ateşe vermek için yola çıkarlar. Döndüklerinde ise düşmanın Silistre’den geri çekildiğini görürler.  artık düşman geri çekilmiştir bu arada silistre de bunlan kumandanlardan Sıtkı Kumandan’ın  Zekiye’nin babası olduğu ortaya çıkar.  Her şey güzel gider Zekiye ile İslam bey’in evliliği birlikte zafer havasında kutlanır. (Vatan Yahut Silistre kısa özeti)

Kişileri ve Karakter özellikleri:

İslam Bey: Tam bir vatanseverdir. Vatanı için göze alamayacaği hiçbir tehlike yoktur.

Zekiye Hanım: Vatanını sevmekle birlikte İslam Bey’i çok sever ve onun için her şeyi göze alabilir.

Abdullah Çavuş: Vatanı için her şeyi yapabilir. Vatansever bir insan.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla