YKS Başvuruları ve Merak Edilen Her Şey

Admin
Şubat 9, 2018

Yeni üniversite sınavı YKS’ye başvuru tarihleri öğrenciler tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Bu yıl ilk kez uygulanacak yeni sistemde ÖSYM, yaklaşık üç ay arayla düzenlediği YGS ve LYS yerine gelen YKS’yi haziran ayında tek hafta sonunda yapacak. Yaklaşık 2 milyon öğrenciyi ilgilendiren sınava başvurular mart ayında alınacak. Adayların merak ettiği soru ise, “Hangi tarihler arasında başvuru yapılacak?” İşte AYT ve TYT olarak tek hafta sonunda ve iki oturumda düzenlenecek YKS başvuru tarihleriyle birlikte, sınavla ilgili merak edilen diğer detaylar.

 

2018 yılında ilk kez uygulanacak YKS, birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Soru sayısı, puan hesaplama yöntemi, sınav tarihleri ve başvuru dönemi de bu değişimden payını aldı. Son günlerde adayların merak ettiği ve sorguladığı konu ise YKS başvuru tarihleri oldu. ÖSYM’nin açıkladığı takvime göre ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT)  başvurusu 1-21 Mart arasında yapılacak. Sınavla ilgili diğer bilgiler ise şöyle:

YKS NEDİR?
Geçmiş yıllarda Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) olmak üzere iki aşamada mart ve haziran aylarında yapılan sınavların yerine getirilen sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak belirlendi.  YKS tek oturumluk bir sınav değil. Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) olmak üzere iki aşamadan oluşuyor.

TYT’NİN ETKİ ALANI NEDİR?
TYT geçmiş yıllarda yapılan YGS benzeri bir sınav olarak uygulanacak. Buradan alınan puanlar adayların lisans ya da ön lisans tercihi yapmalarında belirleyici olacak. Lisans yerleştirmelerinde TYT yüzde 40 oranında etki edecek.

YKS başvuru tarihleri ne zaman.. İşte YKS başvuru dönemi
TYT’DE DERSLERE GÖRE SORU DAĞILIMI NASIL OLACAK?
40 Türkçe, 25 sosyal bilimler (5’i din kültürü dersinden muaf olanlar için felsefe sorusundan oluşacak), 40 temel matematik, 20 fen bilimleri sorusu yer alacak. Sosyal bilimler testinde tarih, coğrafya, felsefe ile din kültürü ahlak bilgisinden 5’er, fen bilimleri testinde ise fizikten 7, kimyadan 7, biyolojiden de 6 soru olacak.  Yani TYT’de adaylara toplam 120 soru yöneltilecek. 120 soruya 135 dakika süre verilecek.

AYT’NİN İÇERİĞİ VE SORU SAYISI NEDİR?
Alan testleri ‘Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1’de toplam 40 soru çıkacak. Türk dili ve edebiyatından 24 soru gelecek. ‘Sosyal Bilimler-1’de ise coğrafya -1 ve tarih-1 olmak üzere iki test olacak. ‘Coğrafya-1’den 6, ‘Tarih-1’den ise 10 soru bulunacak. Matematikte adaylar 40 soru yanıtlayacak. ‘Sosyal Bilimler-2’de de toplam 40 soru yer alacak, bunların dağılımıysa şöyle olacak: Coğrafya-2 11 soru, din kültürü ve ahlak bilgisi 6 soru, felsefe grubu (felsefe, mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, tarih-2 11 soru.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?
YKS için başvurular 1-21 Mart arasında yapılacak. Sınava süresi içerisinde başvuramayanlar için 4 Nisan’da bir gün daha hak tanınacak.

kaynak:hurriyet

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla