Yusuf Tekinden Önemli Performans Açıklaması

Admin
Haziran 12, 2018

ÖĞRENCİLERİN ÖĞRETMENLERE NOT VERMESİNE SICAK BAKMIYORUZ

Kendimizi ifade etmekte zorlandığımız konulardan biri de Öğretmen Performans Sistemi ile ilgili süreç. İş seyahatlerinde öğretmen arkadaşlar performans sistemini soruyor ben de onlara yönetmelik taslağıyla ilgili neler bildiklerini soruyorum. Ancak özellikle medyada sendikaların dile getirdiği konuşmalar dışında bir şey bilmiyorlar. Bizim yapmak istediğimiz şey, bizi üzecek rahatsız edecek durumları önceden tespit edecek bir mekanizma oluşturmak.

Önce Öğretmen Strateji Belgesi açıklandı, sonra Mesleki Yeterlilik ve Performans Sistemi oluşturduk. Buradaki problem şu, bir öğretmenin eksiklerini nasıl ortaya çıkarabiliriz diye öğretmen arkadaşlara soruyoruz. Diyorlar ki öğrenciye, veliye, okul yöneticilerine sormak lazım. Biz de bunu yapıyoruz.

Öğretmenleri rahatsız eden şu: Diyorlar ki, öğrencilerimizde öğretmenlere “not veriyoruz” şeklinde bir algı oluşuyor. Bu yalan. Biz öğrencimizin asla öğretmenimizi notlandırmasını istemiyoruz. Bu, akademik olarak da doğru değil. Biz şunu yaptık, böyle bir değerlendirme yapacaksak öğrenciye, veliye sormamak doğru değil.

Ama öğretmenlerin öğrenci ve veli karşısında ezilmemesini sağlayacak şekilde soracağız. Öğrenciye soru sorarken öğretmenin akademik yetkinliğini sormuyoruz, öğrenciye sorduğumuz soru çok objektif. “Öğretmeniniz sınıfta etkileşimli tahtayı kullanıyor mu?” Fakat bu sorular da öğretmenleri rahatsız etmesin diye sistem içinde 100’lük skalada öğrencinin katkısı ne olsun diye düşündük.

Bizim taslak yönetmeliğimizde yaklaşık 100’lük değerlendirmede öğrenci değerlendirmesi 5 puana tekabül ediyor. Öğrenci ve veliler tamamen olumsuz bir kanaat kullanırsa, öğretmenimiz 100 üzerinden 95 almış olacak. Burada öğrencilerin öğretmenleri notlandırması algısı tamamen yanlıştır. Böyle bir şey yok. Zaten bunlar nihai hali de değil. Taahhüt ediyorum öyle bir şey varsa da çıkarmak zorundayız, öğretmenlerimizi üzecek bir şeyi asla yapmayız.

》HİÇBİR ÖĞRETMENE CEZA VERMEYECEĞİZ

Peki bunun geri dönüşü nasıl olacak? Biz hiçbir öğretmenimizi cezalandırmayacağız. Elektronik ortamda o değerlendirmede 5 tane başlık var, bunlardan bir tanesinde mesleki anlamda veya halkla ilişkiler anlamında, öğretmenlik uygulamalarıyla ilgili eksiklik gördüysek diyeceğiz ki, “Öğretmenim senin değerlendirmene baktık seni 5 gün şu konuda hizmet içi eğitime davet ediyoruz.”

Başka hiçbir yaptırımı yok. Bunu da kendisi paylaşmadığı sürece kimsenin bilmesine imkan yok. Öğretmenlerimize bir anlamda rehberlik yapmaya çalışıyoruz. Bazı sendikalardan, üniversitelerden görüşler geldi. Bu görüşleri metin haline dönüştürdükten sonra, öğretmen arkadaşlarla toplantı yapıp, onları rahatsız edecek bir şey varsa çıkaracağız.


Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

LGS
04 HAZİRAN 2023
Araç çubuğuna atla